Kontaktpersoner Patologiske Institutter

Dansk Cytologiforening

Kontaktpersoner Patologiske Institutter

 

Kontaktperson

Mail-adresse

Tlf. nr.

Region Nordjylland:

 

 

 

Patologisk Anatomisk Institut

Sygehus Vendsyssel

Bispensgade 37

9800 Hjørring

Tina Koch

tina.koch@rn.dk

9764 1217

Patologisk Institut

Aalborg Sygehus, Afsnit Nord

Ladegårsgade 3

9000 Ålborg

Helle Lanner

hsl@rn.dk

9766 5265

Region Midtjylland:

 

 

 

Patologisk Institut

Regionshospitalet Holstebro

Lægårdsvej 12

7500 Holstebro

Torsten Baarager Frederickson

Torsten.Frederickson@vest.rm.dk

7843 8092

Patologisk Institut

Regionshospitalet Randers

Dronningborg Boulevard

8900 Randers C

Rikke Andersen

rikkande@rm.dk

7842 2431

Patologisk Institut

Regionshospitalet Skive

Resenvej 25

7800 Skive

Birthe Søltoft Lundsgaard

birthe.soeltoft.lundsgaard@viborg.rm.dk

7844 3712

Patologisk Institut

Århus Sygehus, Nørrebrogade

Nørrebrogade 44, Bygning 18

8000 Århus C

Marianne Schou

marimart@rm.dk

8949 3679 /

8949 3714

Region Syddanmark:

 

 

 

Afdeling for Klinisk Patologi

Odense Universitetshospital

Winsløwparken 15

5000 Odense C

Anni Hjortebjerg

Anni.Hjortebjerg@rsyd.dk

6541 4814

Klinisk Patologisk Anatomi

Sydvestjysk Sygehus

Finsensgade 35

6700 Esbjerg

Hans Frederik Bøttcher

 

Hans.Frederik.Boettcher@rsyd.dk

7918 2458

Patologisk  Klinik 

Sygehus Sønderjylland

Egelund 10

6200 Åbenrå

Linda Auerbach ‎

Linda.Auerbach@rsyd.dk

7418 2629

Klinisk Patologi

Sygehus Lillebælt, Vejle sygehus

Kabbeltoft 25

7100 Vejle

Christina Dehn Clausen

christina.dehn.clausen@rsyd.dk

7940 6574

Region Sjælland:

 

 

 

Klinisk Patologisk Afdeling

Næstved Sygehus

Ringstedgade 61

4700 Næstved

Susanne Nielsen

ssnl@regionsjaelland.dk

5651 4315

Patologiafdelingen

Roskilde Sygehus

Køgevej 7-13

4000 Roskilde

Lisbeth Gregersen

Annette Pedersen Mørkeberg

 

lge@regionsjaelland.dk

apmo@regionsjaelland.dk

4732 5912

4732 5922

Klinisk Patologisk Afdeling

Slagelse Sygehus

Ingemannsvej 18, Indgang 50

4200 Slagelse

Carsten Pedersen

carp@regionsjaelland.dk

2495 1063

Region Hovedstaden:

 

 

 

Patologisk Institut

Bispebjerg Hospital

Bispebjerg Bakke 23

2400 København N

Camilla Qvist

(sidder på RH patologiafdeling)

Camilla.Qvist@regionh.dk

3545 8855 /

3545 5115

 

Patologisk Institut

Herlev Universitetshospital

Ringvej 75

2730 Herlev

Anette Ambrosiusen

anette.ambrosiusen@regionh.dk

3868 2558

Patologiafdelingen, Afsnit 134

Hvidovre Hospital

Vetlegård Alle 30

2650 Hvidovre

Anne-Marie Walther

Anne.marie.walther@regionh.dk

3632 2134

Patologiafdelingen

Rigshospitalet

Blegdamsvej 9

2100 København Ø

Unni Nielsen

unni.nielsen@regionh.dk

 

3545 8938